Club app icon

Pitchero Club

The official Hamilton Rugby Club app

View

Scotland U16 Squad

By Anthonie Malley

Congratulations to Aidan Trim

Three Scotland U16 squads have been named ahead of the Regional Age-Grade U16 Combined tournament next week and we are delighted to announce Hamilton Bulls Aidan Trim has been selected!

The festival will be held at locations across Wales, where the Scots will play fixtures against several Welsh teams including the Ospreys, Scarlets, Dragons, Blues and RGC.

The philosophy behind the festival - which runs from 15 April to 24 April - is to enable players to develop their individual and team performance.

The Scotland U16 programme is a pivotal stage in the development of young players, with the selected home based players being split into two teams – the Reds and the Blues, and Scottish Qualified players who are residing and playing outside Scotland forming the Greens squad.

Following the festival, a home based squad will be selected to travel to a two-week summer training camp in Valladolid in Spain.

Scotland U16 Blue Head Coach, Kris Burney, has been impressed with his players’ hard work and determination during training.

He said: “The squad are excited to compete in the festival and it will conclude a selection process which started last summer for most of them.

“The matches against the Welsh Academies and Scotland Green will provide a new challenge for the players, who have worked extremely hard both on-and-off the pitch to keep improving every time they have been in camp.

“The coaching and management staff have seen a huge development in all the players over our two games against Scotland Reds and one against Newcastle Falcons U16 and look forward to working with this enthusiastic group for an extended period in Wales.”

Well Done Aiden!

#BullsFamily

RAG U16 Combined tournament fixtures:

Monday 15 April – Ystrad Mynach

Ospreys v Scotland Red (kick-off 3pm)
Scarlets v Scotland Blue (kick-off 5pm)

Friday 19 April – St Helens

Cardiff Blues v Scotland Red (kick-off 3.45pm)
Dragons v Scotland Blue (kick-off 5.30pm)

Friday 19 April – Parc Eirias

RGC v Scotland Green (kick-off 2pm)

Monday 22 April – Parc Eirias

Scotland Blue v Scotland Green (kick-off 12 noon)
RGC v Scotland Red (kick-off 2pm)

Scotland U16 Blue

Forwards

Alasdair Rogers (Auchenleck Academy / Cummnock)
Tom Blackhall (Mackie Academy FP)
Adam Flynn (High School of Dundee)
Archie Wilson (Lathallan School / Huntly)
Archie Falconer (Ellon Rugby)
Aidan Trim (Hamilton)
Kieran McCann (Marr)
Jake Spurway (Glenalmond College)
Ben Buchannan Smith (Dollar Academy)
Callum Norrie (Strathallan School)
Ethan Parkins (Dollar Academy)
Joss Armstrong (Balfron High School / Strathendrick)
Rory Sangster (Glenalmond College)
Gregor Thomson (Stewart’s Melville College)

Backs

Ben Afshar (Merchiston Castle School)
Finlay Burgess (Deeside)
Adam Wight (Merchiston Castle School)
Callum Beckett (Stirling County)
Andrew Lamb (Strathaven)
Duncan Munn (West of Scotland)
Ben Salmon (Dollar Academy)
Nairn Calder (Marr)
Callum Stephen (Granite City)
Charlie Kennedy (High School of Glasgow)
Callum Smith (Biggar)
Johnnie White (Glenalmond College)

Scotland U16 Green

Forwards

Archie MacArthur (Shiplake College)
Kyle McGhee (Dartmouth Academy)
Lewis Antwis (Bristol Bears / Bristol Cathedral School)
Archie McCusker (Warwick School)
Murray Davidson (Bishop Stortford High School)
Drew Padfield (RGS High Wycombe)
Tom Peach (Grammar School at Leeds)
Scott Wilson-Poe (Grammar School at Leeds)
Hamish Cross (Bromsgrove School)
Charlie Sinclair (Emmanuel)
Angus Walker (Sandback School)
Calum Fletcher (RGS Newcastle)
Haydn Sykes (Woodbridge School)

Backs

Angus Findlay (Southborough High School)
Ruaridh Fowler (Grammar School at Leeds)
Josh Hands (Chipping Campden)
Josh Dunn (Guiseley School)
Lewis Naylor (Windsor Boys School)
William Robinson (Wirral Grammar School)
Toby Kemp (Cranleigh)
Jack Bodell (Gordons School)
Kyle Cummins (Buckingham Sports College)
Will Young (Pigott School)

Scotland U16 Red

Forwards

James Lascelles (Merchiston Castle School)
Connor Myles (George Watson’s College)
Guy Napier (Merchiston Castle School)
Jamie Gordon (Galashiels Academy)
Mike Cantle (George Watson’s College)
Corey Tait (Hawick High School)
Sam Derrick (Earlston High School)
Alex Burns (Edinburgh Academy)
Lachlan McGrigor (Stewart’s Melville College)
Robert Gordon (Stewart’s Melville College)
Taylor Wilson (Dunbar Grammar School)
Teddy Thomson (Merchiston Castle School)
Rudi Brown (Merchiston Castle School)
Cameron Thompson (Kelso High School)

Backs

Brodie Young (George Watson’s College)
Jamie Burns (Stewart’s Melville College)
Harris Rutherford (Galashiels Academy)
Matthew Russell (Stewart’s Melville College)
Murray Wilson (Galashiels Academy)
Zack Smith (George Heriot’s School)
Aidan Boyle (Stewart’s Melville College)
Elliot Stanger (Hawick High School)
Finn Douglas (Earlston High School)
Ben Evans (Longridge Towers)
Matt Reid (Galashiels)
Alex Callaway (Merchiston Castle School)

Updated 19:40 - 12 Apr 2019 by Anthonie Malley

Where next?

Chatellerault Rugby Athletique Club French Invasion this Weekend!
Scotland U18 Squad Congratulations to Jordan Craig

Comments

Loading comments

Fixtures
Sat 24 Aug
h
U18 Highland
League 14:00
Sun 25 Aug
h
U16 Highland
League 14:00
a
U13 Highland
League 14:00
a
Hamilton Ladies Greenock Wanderers
League 15:00
Sat 31 Aug
h
League 14:00
h
1st XV Gordonians
Cup 15:00

News sponsors

Affiliations

Club sponsors